حسنی هرگز نمی میرد

او را همه می شناسند چه آنهایی که رشادتهایش را از نزدیک دیده اند و به خاطر می آورند و چه آنانی که حماسه های ماندگارش را از زبان نسل اول و دوم شنیده اند .

شاید به جرات بتوان گفت که در تاریخ شهر ما هیچ کس به اندازه او محبوب مردم نبوده است و میتوان ادعا کرد که هر غیر منصفی که عمل او را به نقد می کشد و مخالفت می کند یا او را نمی شناسد و یا گذشته ، حال و آینده این شهر برایش اهمیتی ندارد !  چرا که یقینا" گذشته ، حال و آینده شهر ما روی پاشنه او چرخیده و می چرخد .             

دوست فرزانه ای داشتم که می گفت: اعتبار و وزن اشخاص در یک جامعه به قدر شدائدی است که در راه مردم آن جامعه تحمل می کنند ! و راست هم می گفت ، در سه چهار دهه اخیر ، ارومیه مردان بسیاری را بخود دیده که آمده و رفته اند ، روحانی و غیر روحانی ، نظامی غیر نظامی ، تحصیل کرده و نکرده ، اما چه در میان آنهایی که  هنوز در قید حیاتند و چه آنهایی که از دنیا رفته اند امروز می بینیم که فقط نام " حسنی " است که از زبانها نمی افتد و در ویترین قلب پیر و جوان این شهر خود نمایی می کند .

آوازه شهامت و شجاعت امام جمعه شهر ما گوش دنیا را پر کرده است ، آن روز که در کسوت نمایندگی از پشت بام مجلس شورای اسلامی به سمت هواپیماهای دشمن تیر اندازی کرد همه دانستند که این فرزند غیور آذر بایجان برای دفاع از حیثیت و شرف این سرزمین از کسی اجازه نمی گیرد ، سالهای عمرش را در جو ارعاب و نقشه های ترور متوالی گذرانده ولی ذره ای از پای در ننشست ! امام جمعه شهر ما فساد ناپذیر است از دوران جوانی در هر کجا که بوی فساد می آمد با آن مبارزه  کرد و اگر نمی توانست از آن کناره گیری نمود .  آن قدر آزاده است که کار برای استبداد را بردگی  دانست و حتی یک لحظه از عمرش را برده هیچ زور گوی مستبدی نشد ! و آنقدر عزیز النفس است که با وجود نفوذ اعتبارش تا کنون از هیچ یک از پست ها و سمت های حکومتی اش حقوقی در یافت نکرده و از راه کشاورزی و دامداری ارتزاق می کند چرا که معتقد است :" آخوند باید خود کفا باشد و دستش به جیب خود برود چون کسی که استقلال مالی نداشته باشد ،استقلال فکری هم ندارد " و اکنون که ۸۳ سال از عمر شریفش می گذرد ، پایبندی اش را به مکتب علوی اینگونه به اثبات رسانده که هیچ وقت حاضر نشد برای خویشان و نزدیکانش از بیت المال حاتم بخشی نماید و اجازه نداد فرزندانش به پشتوانه نفوذ پدر ، پست و مقامی بدست گیرند !

چرا آن روزی که دشمن بر سر مال و ناموس ما شیر یا خط می انداخت و امام جمعه محبوب شهر ما امر امامش را اطاعت کرد و نمایندگی مجلس را با همه زرق و برق هایش پس از یکسال و نیم رها کرده و کفن پوش شد و به شهر بازگشت تا قلم پایشان را بشکند ، کسی از او خرده نمی گرفت و انتقاد نمی کرد ؟ آن زمان که چند نادان از همه جا بی خبر که نگارنده آنها را خوب می شناسد ، در روزنامه هایشان خواستار " بازنشستگی سیاسی " برای امام جمعه ما شدند ، چه زیبا پاسخ همه آنها را داد : " من برای حرفهای آنان اهمیتی نمی دهم آنها کف روی آب هستند ، من تکلیف خودم را می دانم بنابر این من کار خودم را می کنم آنها کار خودشان را بکنند ! "

در سال 77 زمانی که عده ای نادان ، ملعبه دست اجنبی ها شده بودند و به بهانه اعتراض به دستگیری " آپو  " توسط دولت ترکیه دست به غارت و تخریب زدند باز این " حسنی بود که یکه و تنها در برابرشان ایستاد و از تریبون نماز جمعه فریاد زد : " فردا کفن می پوشم به خیابانها می روم ، می خواهم ببینم چه کسی و کدام حزبی جرات دارد به حریم مردم ارومیه تجاوز کند ؟ "

چندی است که پیر شهر ما خسته و بیمار است وبه نظر می رسد همین امر باعث شده که کمتر در محافل عمومی حضور یابد وسعی می کند فقط در جلسات و مراسمات مهم وضروری شرکت کند .در این بین کسانی هم هستند که از موقعیت بدست آمده سوءاستفاده می کنند . این بار عده ای فرصت طلب برآنند که با انتساب و اتصال خود به امام جمعه ،از آب گل آلود ماهی بگیرند ، پس از آنکه دو عالم و روحانی پرآوازه شهرمان با مدیریت استاندار جوان آذربایجان غربی کنار یکدیگر قرار گرفتند، عده ای تلاش می کنند آتش اختلافات و تفرقه را دربین علاقمندان نظام و انقلاب ، شعله ور نگه دارند چرا که ادامه حیات سیاسی آنها معطوف به ادامه اختلافات است ،آنها چشم حسنی را دور دیده اند اما کور خوانده اند ، حسنی اگرچه خسته و رنجور است اما فرزندانی دارد که گوش به فرمان اویند و شهامت و آزادگی را از او آموخته اند ، مردم این دیار هرشب با این امید به خواب می روند که : شیر شهر بیدار است و خواب را از چشم فرصت طلبان خواهد ربود ! برای سلامتی اش دعا کنیم 

/ 1 نظر / 7 بازدید
محمدحسين اكبري

...وزائـــــرم به ديار حبيب آمــده ام - به پاي بوسي شــاهي غريب آمــده ام- به ملك عشق خراسان بهشت خوبيها - به شهر شهـــــــدايي نجيب آمــــده ام- به آســـــــتان ملك پاســـــــبان حبيب - به بوستــــان معطــربه سيب آمـده ام- با سلام و عرض ادب – وتبريك بمناسبت ميلاد فرخنده ولي نعمتمان با شعر ي بانام ديار حبيب به روزم. خوشحال ميشم تشريف بياورين. موفق وسلامت و پيروز باشين